+48 691 398 981

28 listopada 2023

Czym jest arteterapia?

Co to jest arteterapia? Jaka jest geneza arteterapii? Jakie materiały wykorzystuje arteterapia?

Arteterapia to forma terapii, która wykorzystuje twórczość artystyczną i proces twórczy w celu wspierania procesów psychoterapeutycznych i samorozwoju. Materiały wykorzystywane w arteterapii zależą od celów terapeutycznych, preferencji klienta i dostępności zasobów. Warto zaznaczyć, że dziedziny arteterapii, podobnie jak dziedziny sztuki są prawie nieskończone, co pozwala klientowi jak i terapeucie na znalezienie prawie idealnej formy terapii. Oto przykłady typowych materiałów używanych w arteterapii:

  • Materiały plastyczne: farby, kredki, ołówki, stalówki, aerografy, gliny czy masy plastyczne, wszystkie te materiały mogą być wykorzystane w arteterapii zarówno do tworzenia od podstaw jak i prób odtwarzania innych obrazów. Warto zwrócić uwag również na technikę kolażu, która korzysta z wycinków np. z gazet.
  • Grafika komputerowa: obok tradycyjnych materiałów plastycznych, w arteterapii wykorzystane mogą być również programy czy tablety graficzne. W zależności od potrzeb i uwarunkowań klienta, praca z tymi materiałami może być inna od pracy z tradycyjnymi przyrządami plastycznymi.
  • Tekstylia: tkaniny, nici, koraliki i inne materiały tekstylne mogą być wykorzystane do tworzenia dzieł sztuki, takich jak haft, patchwork i wyroby rękodzielnicze. Duża satysfakcję dać może również szycie ubrań.
  • Fotografia: fotografia może być używana w arteterapii do dokumentowania procesu twórczego lub jako forma wyrazu artystycznego. Warto zwrócić tutaj uwagę na różne techniki fotograficzne oraz to jaki wpływ mają na danego klienta. Dla niektórych uspokajające może być tradycyjne wywoływanie zdjęć, podczas gdy inni dużo bardziej będą preferować wykorzystanie aparatów cyfrowych czy nawet telefonu komórkowego.
  • Muzyka i dźwięk: muzyka, zarówno grana jak i słuchana, może być wykorzystywana w arteterapii w formie terapii muzycznej. Kluczowym jest dobranie odpowiedniego gatunku, a także głośności i sposobu słuchania muzyki i jej nośnika, gdyż inaczej odbiera się muzykę graną na żywo, puszczoną z głośnika bądź odsłuchiwaną na słuchawkach. Obok muzyki wykorzystywany jest również dźwięk, mogą być to nagrania deszczu, trzeszczącego ognia w kominku, biały szum czy odgłosy ptaków. Zarówno muzyka jak i dźwięk może być wykorzystywana jako tło do innych form arteterapii. Muzyka jest podstawowym materiałem (choć nie koniecznym) wykorzystywanym w choreoterapii.
  • Literatura: zarówno czytanie jak i pisanie są częścią arteterapii (biblioterapia). W zależności od potrzeb wykorzystują one fizyczne książki oraz fizyczny proces pisania (ręcznie bądź na maszynie) bądź inne nośniki takie jak ebook, audiobook bądź pisanie na komputerze lub telefonie.   


Arteterapia jako forma terapii pojawiła się w Europie na przełomie XIX i XX wieku. Jednym z pionierów arteterapii był psychiatra i psychoanalityk Carl Gustav Jung, który wykorzystywał malarstwo jako narzędzie terapeutyczne. Jednak to w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej nastąpił rozwój arteterapii jako oddzielnej dziedziny, zwłaszcza w kontekście pracy z weteranami wojennymi oraz osobami cierpiącymi na zaburzenia psychiczne.

Współcześnie arteterapia jest praktykowana na całym świecie jako forma terapii, która wykorzystuje twórczość artystyczną, by pomóc klientom w wyrażeniu siebie, eksploracji emocji i rozwiązywaniu problemów psychologicznych. W arteterapii, proces twórczy i dzieło sztuki są traktowane jako narzędzia komunikacji, refleksji i transformacji.

Dokumenty

Kontakt

biuro@misana.pl

+48 691 398 981

MISANA Beata Basta
47-220 Kędzierzyn-Koźle
ul. Astrów 20
NIP 7491495114

98 1020 3714 0000 4002 0423 8721

Menu

Śledź nas